Sponsor tytularny
Patron
Partner główny
Sponsorzy główni

Rozwiane regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk już za półmetkiem

Do zakończenia LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 zostały jeszcze tylko 4 dni. Tymczasem środa niewątpliwie była najbardziej pracowitym dniem dla organizatorów gdańskich regat. Na wodzie żeglowało jednocześnie około pięciuset zawodników. Drugi dzień ścigały się Optimisty, pierwszy dzień Lasery. Wiatr, zgodnie z prognozami nie osłabł. Dzieci startujące w Vector Sails Cup, które przyjechały do Gdańska z całej Polski i zza granicy, musiały zmierzyć się porywistymi szkwałami i wiatrem wiejącym prędkością do 14 węzłów.

„Podjęliśmy decyzję, żeby grupę OPP B, która przy wczorajszych ekstremalnych warunkach w ogóle nie pływała, wypuścić rano na wodę.” – relacjonuje Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat. – „Przy pełnej współpracy i zaangażowaniu trenerów udało się rozegrać dwa wyścigi dla grupy B. Jednak po godzinie 13.00 wiatr wzmógł się do ponad 20 węzłów i najmłodsze dzieci odesłaliśmy na brzeg. Grupa A, czyli starsze dzieci do 15 lat, rozegrała pełne 4 wyścigi.”

Zawodnicy startujący w dzisiejszych wyścigach grupy OPP B, trenujący na co dzień w Yacht Klub Stal Gdynia, opowiadali jak było na wodzie: „Podczas pierwszego wyścigu było trudno, ale w drugim było warunki były jeszcze cięższe, bo się zaczęło rozwiewać. Niewiele się udawało zrobić, ale najtrudniejszym zadaniem było wybalastowanie łódki na wiatr. Udało nam się jednak skończyć oba wyścigi, poszło całkiem nieźle i na regatach bardzo nam się podoba” – cieszą się najmłodsi żeglarze.

Te silnowiatrowe warunki okazały się natomiast doskonałe dla floty Laserów (Standard, Radial i 4.7), które dzisiaj rozpoczęły rywalizację. Na mocno zafalowanym wschodnim akwenie alfa wszyscy poradzili sobie świetnie i zgodnie z planem rozegrano 3 wyścigi.

Na Laserze Radial wystartował dziś Paweł Kołodziński z 49er Team Polska, który w tej klasie odnalazł miłą odmianę i nową przygodę. „Zdecydowałem się pościgać w LOTOS Nord Cup Gdańsk w klasie Laser Radial po to, żeby poczuć trochę pozycję sternika. Na chwilę porzucam trapez, rolę załoganta i stawianie genakera, po to by złapać inną perspektywę wyścigu i wykorzystać to przy startach w innych regatach. Akwen w Gdańsku, na którym często trenuję, jest wspaniały, czy żegluje się na fali, czy na wodzie płaskiej, czy nawet na prądzie”.

6-go dnia regat, po zakończonych wyścigach, odbył się także finał akcji Akcji Super Sorter przygotowanej przez żeglarzy wspólnie z Zakładem Utylizacyjnym w Gdańsku. Zawodnicy, organizatorzy i goście regat udali się na plażę Górkach i do okolicznego lasu uzbrojeni w worki oraz gumowe rękawiczki, aby posprzątać zaśmieconą okolicę. Dla najlepszych zespołów „czyścicieli” przewidziane są nagrody, które zostaną przyznane w czwartek po podliczeniu ilości worków uzbieranych śmieci.

W kolejnym, siódmym dniu regat, ze względu na tendencję wiatru do wzmagania się z biegiem dnia, wyścigi rozpoczną się wcześniej, aby zdążyć rozegrać jak najwięcej tras zanim warunki staną się zbyt ciężkie. 

Zapraszamy do śledzenia wyników wyścigów na stronie https://www.upwind24.pl/nord-cup-2019/results

Sponsor tytularny

Partnerzy główni

Partnerzy

Sponsorzy główni

Sponsorzy

Patron

Organizatorzy

Patroni medialni