Sponsor tytularny
Partner główny
Patron
Sponsorzy główni

Z nadzieją na LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021. Organizujemy najpopularniejsze regaty w Polsce.

Jest już kalendarz najpopularniejszych regat w Polsce. Obecnie regulacje związane z pandemią nie pozwalają na organizację wydarzeń sportowych. Jednak organizatorzy regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021 nie porzucają nadziei na zniesienie obostrzeń do czerwca i pracowicie planują wydarzenie. Jeśli wszystko się uda, czeka nas 17 dni wyścigów LOTOS Nord Cup bez ani jednego dnia przerwy. AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk spodziewają się rekordowej frekwencji, bo na starcie stanie aż 28 klas. To najwięcej w szesnastoletniej historii Nord Cup.

- Puchniemy! – zachwala imprezę dyrektor sportowy regat Michał Korneszczuk. – W sensie liczby goszczących u nas co roku klas i żeglarzy, ale także z trochę z dumy. Bo 16 lat to już porządna tradycja, a Nord Cup wciąż się rozwija! Zapraszamy do Gdańska wszystkich, których kusi nasz wychwalany przez uczestników regat morski akwen.

Żeglarzy będzie naprawdę wielu, ale organizatorzy, nauczeni doświadczeniem z 2020 roku, zapewnią należyte warunki na czasach pandemii. Starty zostały zaplanowane na wiele dni specjalnie po to, aby impreza odbyła się bezpiecznie. Bazą regat tradycyjnie będzie marina Galion w Górkach Zachodnich. Trasy regatowe zostaną ustawione w pobliżu gdańskich plaż Stogi, Górki Zachodnie oraz Brzeźno, więc będzie można obserwować zmagania zarówno z lądu jak i z wody.   

 

Już 25 czerwca o godzinie 19:00 odbędzie się start jachtów pełnomorskich w klasie OPEN, ORC, KWR do wyścigu B8 na trasie Górki Zachodnie - Platforma LOTOS Petrobaltic na złożu B8 - Górki Zachodnie. W tym roku żeglarzy czeka trudna próba pobicia rekordu trasy (14H 59M 35S) ustanowionego w zeszłym roku przez Sailing Poland.

Kolejne klasy na wyścigi ruszą od soboty, kiedy na wodę wyjdzie Finn, Europa, 420, 470, Hobie Cat 14 i 16 i OK-Dinghy. W pierwszy weekend odbędą się także trzecie Mistrzostwa Polski najszybciej rozwijającej się klasy J70.

W tygodniu na przełomie czerwca i lipca ścigać się będą klasy Laser – Radial, Standard i 4.7, a atrakcje na weekend zapewnią debiutujące na Nord Cup i bardzo widowiskowe wyścigi Open Foil Racing i IQFoil. Rozpoczną się także trwające do poniedziałku regaty dawno nie uczestniczącej w gdańskiej imprezie klasie Techno 298, które będą także eliminacjami do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

W ten sam weekend, 3-4 lipca, wystartują kolejne regaty dla jachtów pełnomorskich w ramach Nord Cup Classic w klasach ORC, KWR, OPEN. A w niedzielę będziemy obserwować najbardziej różnorodny wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, podczas którego możemy zobaczyć żeglarzy startujących na jachtach jednokadłubowych, katamaranach, a nawet deskarzy z żaglem lub latawcem.

W kolejnym tygodniu jak zawsze licznie odwiedzą nas najmłodsi żeglarze z uporem maniaków ujeżdżając morskie fale na swych Optimistach. Od 6 do 8 lipca odbywać się bowiem będzie Vector Sails Cup. W tym czasie obok optimiściarzy będzie się także ścigać klasa „L’Equipe”.

Ostatni weekend regat to istne szaleństwo klasowej różnorodności. Będą się ścigać klsy D-One, Moth, FD, Nautica 450, 49-er, Słonka i Star. 

Z roku na rok przybywa chętnych do startów na akwenie w Górkach Zachodnich. Nad całą imprezą czuwać będzie doświadczona ekipa sędziowska, którą od 15 lat dowodzi Tomasz Sawukinas. Organizatorzy chcą zapewnić zawodnikom, trenerom i obsłudze jak największy komfort i bezpieczeństwo. Dzięki większej liczbie dni możliwe jest odseparowanie poszczególnych grup uczestników. Także w tym roku nie będzie tradycyjnej tablicy ogłoszeń – wszystkie wyniki, instrukcje żeglugi i inne informacje będą dostępne online i wyświetlane na ekranach umieszczonych na terenie mariny.

- Ostateczna decyzja o tym, czy impreza w ogóle się odbędzie zapadnie dopiero w maju. Ale nie porzucamy nadziei, że podobnie jak w zeszłym roku nasze regaty wystartują! – mówi sędzia główny Tomek Sawukinas. –  Niedawno dowiedzieliśmy się, że termin kolejnych dużych regat w naszym regionie czyli Kieler Woche został przesunięty, podobnie jak w zeszłym roku, na wrzesień. Jeśli LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021 odbędą się w planowanym terminie, znowu możemy się spodziewać wielu spragnionych rywalizacji najlepszych polskich i zagranicznych żeglarzy. Na co bardzo liczymy!

Zapraszamy na regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2021 i https://www.facebook.com/NordCup

Sponsor tytularny

Partnerzy główni

Partnerzy

Sponsor główny

Sponsorzy

Patron

Organizatorzy

Patroni medialni