Sponsor tytularny
Patron
Partner główny
Sponsorzy główni

Zamówiliśmy za dużo wiatru? Ostatni weekend czerwca na ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024

W piątek rozegrano długodystansowe wyścigi w ramach Pantaenius Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC FC, a w sobotę do morskich jachtów dołączyły regaty klas Omega, Micro i Nautica 450.

Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC FC

Kolejny etap wyścigów, wspierany organizacyjnie przez Polski Związek Żeglarski, rozpoczął się w piątek o godzinie 10.00, kiedy morskie jednostki wystartowały z akwenu w pobliżu plaży Gdańsk Stogi i płynęły przez zatokę zawracając dopiero za Helem. Najdłuższa trasa wyniosła aż 55 mil morskich! Najszybsze jednostki biorące udział w tym długodystansowym piątkowym wyścigu zdążyły wrócić na metę w Gdańsku do godziny 18.00, jednak wiele załóg zmagało się z bardzo silnymi burzami znacznie dłużej. Podczas wyścigu zatonął niestety jacht "DUŻY PTAK". Cała załoga została bezpiecznie podjęta dzięki sportowej postawie załóg jachtów "ZOLTAR" oraz "IRS CHALLENGER", które bez wahania ruszyły na pomoc.

W sumie podczas trzech dni Pantaenius Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC FC rozegrano 6 wyścigów dużych jachtów. W grupie ORC A zwyciężył jacht SCAMP 3 dowodzony przez Witolda Karalowa, w grupie ORC B – załoga ASPIRE ze skipperem Jackiem Nowakiem, w grupie C jacht Neoprofil z załogą Piotra Adamowicza.

Udana żeglarska sobota

W sobotę na Zatoce zaroiło się od żagli. Obok jachtów morskich, które rozgrywały wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna i Pantaenius NORD CUP CLASSIC pojawiły się na akwenie także inne klasy jak Omega, Micro i Nautica 450, a także klasa Delphia24 rozgrywająca Długodystansowe Mistrzostwa Polski.  Dla mniejszych łódek okazał się to jedyny dzień, kiedy udało się pościgać. Zbyt silny wiatr w niedzielny poranek zakończył zmagania klas i sobotnie wyniki stały się ostatecznymi. Mimo to były to udane regaty, zwłaszcza, że klasa Omega czy Nautica 450 miały okazję powrócić na ENERGA NORD CUP Gdańsk po dłuższej przerwie.

Legendarny wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

W sobotę odbył się także wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego pomysłodawcą w 2010 roku był Mateusz Kusznierewicz. To wyścig łączący żeglarzy z różnych środowisk. W tych wyjątkowych regatach możemy zobaczyć żeglarzy startujących na jachtach jednokadłubowych, katamaranach, a czasem nawet na deskach z żaglem lub latawcem. Przechodni puchar wygrywa ten, kto pokona trasę najszybciej! W tym roku w zmaganiach wzięło udział 37 jednostek, a bursztynowy Neptun należy przez kolejny rok do załogi jachtu SCAMP 3 i skippera Witolda Karalowa.

 

ZWYCIĘZCY W POSZCZEGÓLNYCH KLASACH, wyścigi 28-30 czerwca.

 

Omega Sport:   Kamil Ortyl, Marek Gozłowski, Robert Zawadowicz (Vector Sails Racing Team) POL 452

Omega Standard:  Filip Kurczewski, Robert Kurczewski, Jan Kurczewski POL 513

Micro:  Tomasz Szychowiak, Łukasz Paszko, Filadelfia Bachorz (77 racing) POL 70

Nautica 450:  Krzysztof Maksymowicz, Łukasz Maksymowicz (Sailing Legia) POL 82

D24:  Jakub Malicki, Kacper Malicki, Paweł Żelazny, Agata Węgrzyniak (KKŻ KAPER Kętrzyn)

Długodystansowe Mistrzostwa Polski D24:  Jakub Malicki, Kacper Malicki, Paweł Żelazny, Agata Węgrzyniak (KKŻ KAPER Kętrzyn)

 

Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC FC

ORC A: SCAMP 3 - Witold Karalow

ORC B: ASPIRE - Jacek Nowak

ORC C: Neoprofil - Piotr Adamowicz

 

Pantaenius NORD CUP CLASSIC

OPEN A: Fast Forward – Tomasz Nagas

OPEN B: GLOBE – Szymon Gutkowski

ORC A: ASPIRE - Jacek Nowak

ORC B: Neoprofil - Piotr Adamowicz

ORC C: Neoprofil - Piotr Adamowicz

KWR: Orka - Alfred Sosgórnik

 

WYŚCIG O BURSZTYNOWY PUCHAR NEPTUNA

SCAMP 3 - Witold Karalow z czasem 2 godziny 37 minut 56 sekund

 

Pełne wyniki na https://www.upwind24.pl/nord-cup-2024

Co dalej podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk?

1 lipca to chwila oddechu od żeglarskich zmagań, a w dniach 2-4 lipca na akwenie zobaczymy całe mnóstwo najmłodszych żeglarzy, dla których morskie warunki to prawdziwy test umiejętności. Trzymamy kciuki za dobrą pogodę dla klasy Optimist.

 

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Energa z Grupy Orlen.

Sponsor tytularny

Sponsorzy

Patron

Sponsorzy główni

Partnerzy

Organizator wspierający

Partnerzy główni

Patroni medialni

Organizatorzy