Sponsor tytularny
Patron
Partner główny
Sponsorzy główni

Żeby wygrać trzeba zrozumieć wiatr

W czwartek na LOTOS Nord Cup Gdańsk zakończyły się regaty dla klas ILCA 4, ILCA 6 i ILCA 7. W sumie przez trzy dni w Górkach Zachodnich żeglowało sto trzynaścioro żeglarzy i udało się rozegrać po osiem wyścigów w każdej z klas. Niestety warunki nie sprzyjały zawodnikom.

Przekoszona fala, duże zmiany i wypychający prąd sprawiły, że wielu zawodników zaliczyło falstarty i otrzymywało od sędziów żółte kartki. Takie warunki wymagały bardzo dużych umiejętności technicznych i wyczucia zmian wiatru. Najlepsi byli Ci, którzy te zmiany dobrze zrozumieli.

KOLEDZY Z ŁOTWY PODNIEŚLI POZIOM

- Regaty były intensywne i ciekawe. - mówił Piotr Malinowski z MOS SSW Iława, który ścigał się na ILCA7.  - Super, że przyjechali koledzy z Litwy, bo to bardzo zdopingowało flotę i podniosło poziom wyścigów. Za każdym razem ścigaliśmy się bardzo ciasno i walczyliśmy do ostatnich metrów.

Na najwyższym podium dla klasy ILCA 7 stanął Martis Pajarskas (LBS), drugie miejsce zajął Radvilas Janulionis (BANGPUTYS), a na trzecim uplasował się Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa).

CZARNA FLAGA I FALSTARTY

Nie było łatwo także w klasie ILCA 6, w której niemal każdy start odbywał się na czarnej fladze, a komisja nie pozwalała na żadne błędy.

- Wyścigi były trudne; wiało, było dużo zmian, fal i bardzo bujało. – relacjonowała Zosia Wójcik z ILCA 6 (KU AZS Uniwersytet Warszawski). - Mi udało się uniknąć falstartu, ale około trzydziestu osób z całej floty nie miało tego szczęścia.

Szczęście i umiejętności najwyraźniej mieli zwycięzcy stawki ILCA6. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zdobył Tomasz Bendlewski (ŻLKS Kiekrz), drugie Nawojka Ślusarska (PKM LOK Poznań) i a trzecie Mateusz Gigielewicz (Energa Giżycka Grupa Regatowa).

NAJWAŻNIEJSZE NIE ZEPSUĆ STARTU

O trudach wyścigów w ciężkich warunkach opowiadała po odebraniu nagrody za zdobycie pierwszego miejsca w całej flocie ILCA 4 Blanka Bobula (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg).

- Było naprawdę ciężko więc tym bardziej jestem zadowolona, że udało mi się wygrać te regaty. – cieszyła się Blanka. -  Cały czas trzeba było być skupionym, myśleć i rozglądać się co się dzieje. Łatwo było zepsuć start, bo był duży prąd, który nas spychał. I były duże fale, więc trzeba było mocno pracować sterem i szotami na halsówce. Walka była zacięta i każdy dawał z siebie wszystko.

Na drugim miejscu w klasie uplasował się Rafał Balicki, a na trzecim Hanna Rogowska, oboje z CHKŻ Chojnice.

DUMA TRENERA

Gdański akwen pokazał w ostatnich dniach, że potrafi być trudny. Jednak uczestnicy i trenerzy powtarzają, że pływa się na nim świetnie i LOTOS Nord Cup Gdańsk to jedne z topowych regat w Polsce.

- To były bardzo fajne regaty. Wymagające, ale moi podopieczni mogli dużo z nich wyciągnąć – mówił po zakończonych wyścigach Aleksander Arian trener Kadry Narodowej juniorów i młodzieżowców w klasie ILCA i właściciel SailingCore. - To świetne doświadczenie dla moich zawodników. Dla mnie osobiście wisienką na torcie jest to, że Zosia Wójcik na ILCA 6 wygrała kategorię do lat 19-stu, a Blanka Bobula wygrała całą flotę ILCA 4. Jestem mega dumny!

 

CO DALEJ NA LOTOS NORD CUP GDAŃSK?

Już od piątku 1 lipca miasteczko regatowe opanują deski z żaglem, bo regaty zaczyna klasa Windfoil.

Natomiast w sobotę 2 lipca czeka nas wyjątkowy wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna dla wszystkich żeglarskich klas. Ten przybrzeżne regaty można obserwować z brzegu, gdyż trasa wiedzie ze startu w okolicy plaży Stogi wzdłuż Gdańskich plaż, aż do boi zwrotnej przy molo w Sopocie i z powrotem na Stogi. 

 

Zwycięzcy w klasie ILCA:

ILCA 4

Kobiety

1 MSC Blanka Bobula (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg) U16 i U18

2 MSC Hanna Rogowska (Chojnicki Klub Żeglarski)

3 MSC Julia Wawrzyniak (JKW Poznań)

Mężczyźni

1 MSC  Rafał Balicki (CHKŻ Chojnice) U16 i U18

2 MSC Kuba Rusinak (Nauticus YC Olsztyn)

3 MSC  Mikołaj Majchrzycki (ŻLKS Kiekrz)

 

ILCA 6

Kobiety

1 MSC Nawojka Ślusarska (PKM LOK Poznań)

2 MSC Zofia Wójcik (KU AZS Uniwersytet Warszawski) U19

3 MSC Natalia Malinowska (Jacht Klub Wielkopolski) U17

Mężczyźni

1 MSC Tomasz Bendlewski (ŻLKS Kiekrz) U19

2 MSC Mateusz Gigielewicz (Energa Giżycka Grupa Regatowa)

3 MSC Jakub Kluk (Energa Giżycka Grupa Regatowa) U17

 

ILCA 7

1 MSC Martis Pajarskas (LBS)

2 MSC Radvilas Janulionis (BANGPUTYS)

3 MSC Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa)

Stefan Marciniak (OŚ AZS Poznań) U21

 

 

Sponsor tytularny

Partnerzy główni

Partnerzy

Sponsorzy główni

Sponsorzy

Patron

Organizatorzy

Patroni medialni