Sponsor tytularny
Patron
Partner główny
Sponsorzy główni

Bursztynowy Puchar Neptuna zdobyty! Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk żegnają jachty morskie.

W niedzielę 3 lipca zakończyły się regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 dla jachtów morskich i desek z żaglem czyli Windsurfing Foil 8.0. Pogoda była zmienna i dynamiczna. Każdego dnia weekendu żeglarze zaczynali dzień od dłużących się godzin oczekiwania, aż zacznie wiać. Na szczęście wiatr zawsze w końcu się pojawiał i z każdą godziną wiał coraz mocniej. Zawodnicy musieli szybko przechodzić z trybu portowego na tryb regatowy.

W ubiegły weekend na zatoce w ramach Pantaenius Nord Cup Classic ścigały się jachty morskie. Rozegrano 4 wyścigi krótkodystansowe oraz dłuższy, przybrzeżny wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego trasa wiodła ze startu w okolicy plaży Stogi wzdłuż Gdańskich plaż, aż do boi zwrotnej przy molo w Sopocie i z powrotem na Stogi.

Walka o puchar do ostatniej chwili

Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, mimo tego że trwał ponad 4 godziny, trzymał w napięciu do ostatnich chwil. O tym kto wygra ten długi wyścig zdecydowały ostatnie minuty. O puchar zaciekle walczyły „Apolonia” prowadzona przez Witolda Jankowskiego, „Eveline” prowadzona przez Zbigniewa Skoczylasa i „Marco Polo”, za której sterem stał Marek Limberger. Ostatnie metry jachty pokonywały przy bardzo słabym wietrze. „Eveline” pojawiła się na finiszu zupełnie niespodziewanie nadrabiając wcześniejsze straty w stosunku do dwóch pozostałych jednostek. Bursztynowy Puchar Neptuna zdobyła rzutem na taśmę załoga „Marco Polo”. „Eveline” przekroczyła linię mety zaledwie 21 sekund później.

– Warunki były dziś bardzo urozmaicone, od mocnego wiatru po flautę. – relacjonował po wyścigu Rafał Jankowski, dziobowo-masztowy na jachcie „Marco Polo”. - Do samego końca było bardzo ciekawie, ale udało nam się obronić na samej mecie i wygraliśmy!

„Marco Polo” zwyciężył w kategorii generalnej, a także w klasyfikacji jachtów powyżej 12 metrów długości. W pozostałych kategoriach zwyciężyli „GOODSPEED” skipper Łukasz Trzciński (pow.10 do 12 metrów), „Apolonia” skipper Witold Jankowski (pow. 8-10 metrów), „KLEIB” skipper Radosław Cierpiał (6,5-8 metrów) i  „Neoprofil” skipper Piotr Adamowicz (poniżej 6,5 metra).

Dojmująca radość ze ścigania się

Jacht „GOODSPEED” po wszystkich wyścigach Pantaenius Nord CUP Classic wygrał także w klasyfikacji ORC I. O radości z wyścigów i swojej „dyplomatycznej” pracy na jachcie opowiedziała nam Monika Kwiatkowska.

- To nasze pierwsze regaty w tym sezonie. Najbardziej zapamiętamy dojmujące uczucie radości i frajdy, jaką sprawił nam powrót do ścigania się. – opowiadała Monika. -  Ja w naszej załodze jestem pitwoman, czyli pracuję tam, gdzie spotykają się wszystkie liny z łódki. Moją rolą jest porządkować wszystkie padające jednocześnie komendy od różnych członków załogi. To znaczy, że ja decyduję które czynności są ważniejsze, a które mogą być wykonane potem. I podejmując te decyzje muszę uważać, żeby inni członkowie załogi się na mnie nie poobrażali, bo przecież każdy chciałby, żeby jego polecenie wykonać od razu. – śmiała się nasza rozmówczyni.

W kategorii ORC II pierwsze miejsce zajął „Neoprofil” i skipper Piotr Adamowicz, OPEN - „Marco Polo” i Marek Limberger, a KWR „Purga” ze skipperem Kajetanem Kilanowskim.

Fale czasem przeszkadzają

Obok jachtów morskich swoje regaty rozgrywali żeglarze na deskach czyli klasa Wind Foil 8.0. Młodym windsurfingowcom dopisała pogoda i w ciągu trzech dni odbyło się 14 wyścigów. Wiało od 5 do ok 18 węzłów, więc każdy mógł znaleźć warunki dla siebie. Było coś dla zawodników, którym łatwiej pływa się przy silnym wietrze, jak i coś dla tych lżejszych, którzy preferują słaby wiatr wymagający lepszej techniki. Niektórym jednak przeszkadzały w rozwijaniu większych prędkości spore fale.

- Przy silnym wietrze pływaliśmy w wyścigach course racingowych, przy słabszym w slalomach. W course racingu najpierw halsując płyniemy pod wiatr na górną boję, potem spływamy pełnym wiatrem w dół, potem powtarzamy to jeszcze raz, a na końcu spływamy baksztagiem do mety. - tłumaczył nam Maksymilian Szweda z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. - Starty miałem całkiem dobre, potem na halsie trochę się gubiłem, bo brakowało mi trochę mocy i ostrości, ale potem nadrabiałem i jakoś tak poszło. Ale najważniejsze dla mnie jest to, że dzięki tym regatom dużo poprawiłem w swojej taktyce, dużo lepiej idą mi manewry taktyczne i coraz lepiej czuję się w rywalizacji z innymi zawodnikami.

Co dalej na LOTOS Nord Cup Gdańsk

W poniedziałek czeka nas chwila odpoczynku od żeglarskich emocji. A już od wtorku Górki Zachodnie całkowicie opanują najmłodsi żeglarze czyli klasa Optimist bowiem rozpoczyna się Vector Sails Cup. W tym roku spodziewamy się niemal 300 łódek! Czekają ich trzy dni mierzenia się z naszym wymagającym akwenem. Trzymamy kciuki!

 

Szczegółowe wyniki dostępne są na platformie https://www.upwind24.pl/nord-cup-2022/results

 

Zwycięzcy:

Windsurfing Foil 8.0

Kobiety:

1 MSC: Wiktoria Giec (Yacht Klub Polski Warszawa)
2 MSC:  Pola Wawrzyniak (AZS Poznań)
3 MSC: Karolina Gajdzińska (AZS Poznań)

Mężczyźni:

1 MSC: Konrad Machura (Sopocki Klub Żeglarski)
2 MSC: Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski)
3 MSC: Michał Maziarka (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

 

Podsumowanie regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 dla jachtów morskich:

 

Bursztynowy Puchar Neptuna

1 MSC:  kategoria generalna i klasyfikacja jachtów powyżej 12 metrów długości
- Marco Polo skipper Marek Limberger

1 MSC:  10-12 metrów - „GOODSPEED” skipper Łukasz Trzciński
1 MSC:  8-10 metrów - „Apolonia” skipper Witold Jankowski
1 MSC:  6,5-8 metrów - „KLEIB” skipper Radosław Cierpiał
1 MSC:  poniżej 6,5 metra - „Neoprofil” skipper Piotr Adamowicz

 

Klasyfikacja Pantaenius Nord CUP Classic:

ORC I
1 MSC: „GOODSPEED” skipper Łukasz Trzciński
2 MSC: „Duży Ptak” skipper Mariusz Sarnowski
3 MSC: „HADAR” skipper Jerzy Brezdeń

ORC II
1 MSC: „Neoprofil” skipper Piotr Adamowicz
2 MSC: „Pallas” skipper Jan Piernikarczyk
3 MSC: „Amaris” skipper Michał Brudnicki

OPEN
1 MSC: „Marco Polo” skipper Marek Limberger
2 MSC: „Eveline” skipper Zbigniew Skoczylas
3 MSC: „KLEIB” Radosław Cierpiał

KWR
1 MSC:  „Purga” Kajetan Kilanowski
2 MSC:  „Agata 8” Hubert Cieślak

 

Orvaldi B8 Race

Double Handed
1 MSC: „DOUBLE SCOTCH” skipper Robert Wilkowski
2 MSC: „VATAHA 2” skipper Paweł Wilkowski
3 MSC: „ARIETIS” skipper Tomasz Kulas

OPEN
1 MSC: „I Love Poland” skipper Grzegorz Baranowski
2 MSC: „Fast Forward” skipper Tomasz Nagas
3 MSC: „Dancing Queen” skipper Jerzy Matuszak

ORC
1 MSC: „DOUBLE SCOTCH” skipper Robert Wilkowski
2 MSC: „Czarodziejka” skipper Tomasz Konnak
3 MSC: „HAPPY HOUR” skipper Robert Gwóźdź

Sponsor tytularny

Partnerzy główni

Partnerzy

Sponsorzy główni

Sponsorzy

Patron

Organizatorzy

Patroni medialni