Sponsor tytularny
Patron
Partner główny
Sponsorzy główni

Czasem słońce, czasem deszcz - Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 zakończone!

W niedzielę 7 lipca rozdaniem nagród dla jachtów morskich na gdańskiej Ołowiance zakończyły się regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019. Wrażenia były ekstremalne zarówno dla uczestników jak i organizatorów.  Dla zawodników z powodu silnowiatrowych warunków, które fundował im morski klimat Zatoki Gdańskiej. Dla ekipy obsługującej regaty z powodu kolejnego rekordu frekwencji, który pobiła w tym roku impreza.  W 10-dniowym żeglarskim święcie udział wzięło 952 zawodników i rozdano 154 nagrody, w tym 12 medali dla Mistrzów Polski. W trakcie imprezy z inicjatywy żeglarzy odbyła się także akcja sprzątania plaży i lasu w Górkach Zachodnich.   

Wiatru zdecydowanie w tym roku nie brakowało i żeglarze mieli okazję sprawdzić się na „dużej wodzie” przy naprawdę trudnej pogodzie. Wracają zadowoleni, gdyż okazji do pływania na morzu przy silnym wietrze i dużym zafalowaniu w Polsce nie ma zbyt wielu. Niecodzienną okazją dla żeglarzy była także akcja sprzątania plaży i lasu w Górkach Zachodnich zorganizowana wspólnie z Zakładem Utylizacyjnym w Gdańsku i Urzędem Miasta Gdańska. W sumie zebrano 109 dużych worków śmieci, zapełniono po brzegi ogromny kontener, a najlepszych zbieraczy nagrodzono.

W piątek 5 lipca poznaliśmy zwycięzców w klasie Laser, której zawodnicy ścigali się w silnowiatrowych warunkach aż przez trzy dni. W klasie Laser Standard wygrał Dawid Kania z ŻLKS Poznań, który chwali poziom grupy startującej w tegorocznym Nord Cup’ie. „Jestem naprawdę zaskoczony, że wygrałem. Grupa składała się z juniorów i kilku seniorów, ale musze przyznać, że dają z siebie chłopaki wszystko i jest co robić!”.

„Regaty dla Laserów przebiegły bez żadnych problemów. Nie było żadnego zgłoszenia protestowego, co jest tak rzadką sytuacją, że prawie niemożliwą. Dzięki temu komisja miała nieco ułatwioną pracę.” – cieszył się sędzia główny, który przez czas trwania regat był tak zapracowany, że w zasadzie nie opuszczał bazy regat w AZS Galion.

Na weekend regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk zawitały również do Mariny Gdańsk, gdzie zacumowały jachty morskie - uczestnicy Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna i LOTOS Nord Cup Classic.

W sobotę, w dniu wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, wiatr towarzyszący żeglarzom przez cały czas trwania regat zrobił sobie przerwę, zmienił się w mało przyjemny deszcz i zabrakło warunków pogodowych do bardziej ekscytującej rywalizacji. W tym roku na podstawie pucharu przechodniego, który należy obecnie do stałej wystawy Muzeum Bursztynu w Gdańsku, wygrawerowana zostanie nazwa zwycięskiego jachtu SCAMP 27 i nazwisko jego skippera Witolda Karałowa. SCAMP 27 wygrał ten wyścig po trudnym pojedynku z Kacprem Wysockim, który żeglował na jednoosobowym katamaranie klasy A.

W weekend w Górkach Zachodnich trwały natomiast Mistrzostwa Polski klas Nautica 450 i Słonka oraz Puchar Polski klas 420, Finn i Flying Dutchman. Te klasy trafiły na bardziej zmienne warunki, jednak i dla nich powiało momentami około 20-30 węzłów.

W rywalizacji w klasie Finn zwyciężyli Krzysztof Stromski z YC Rewa w kategorii Generalnej i Junior oraz Andrzej Romanowski AZS Poznań w kategorii Masters. „W regatach Nord Cup biorę udział od 8 lat i widać jak ta impreza dobrze się rozwija. Jest spójna, trudno by znaleźć słabe punkty. Sędziowie na tegorocznych regatach w Gdańsku to prawdziwi fachowcy! To prestiżowe wyścigi i w naszej klasie zapisało się bardzo dużo załóg.” – relacjonuje Bogusław Nowakowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Regatowego Klasy Finn. „Pływanie na akwenie w Górkach Zachodnich w takich warunkach było trudne i wyczerpujące, ale bardzo satysfakcjonujące! Na pewno za rok wiele osób przyjedzie tu z przyjemnością.”

Klasa Flying Dutchman także chwali regaty i zapowiada swój udział w kolejnej edycji. Tomasz Kledzik, Stowarzyszenia Regatowego Klasy Latający Holender określił warunki pogodowe w Gdańsku jako „krzepkie”: „Akwen w Górkach Zachodnich pokazał co potrafił! Prowadzący tasowali się do ostatniej chwili. A zwycięzcom, Pawłowi Żebrowskiemu i Maciejowi Żebrowskiemu z AKŻ'90 Wałcz udało się nawet złamać ster, więc tym bardziej po wygranej popadli w niemałą euforię.” – opowiada.

W klasie Nautica 450 także po przetasowaniach na pozycji prowadzącego ostatecznie zwyciężyli Witold Małecki i Maciej Odważny z ProData Sailing Team. Paweł Nawrocki, prezes Stowarzyszenia tej klasy podkreśla, że Nautica 450 na pewno stawi się na starcie w Górkach Zachodnich w przyszłym roku. „LOTOS Nord Cup Gdańsk to impreza dla nas bardzo ważna, to miejsce, w które zawsze będziemy przyjeżdżać. Lubimy tę dużą wodę, port, marinę i atmosferę tych regat.”

W klasie Słonka zwyciężyli Łukasz Sokołowski i Piotr Sokołowski z ŻLKS Poznań. Zbigniew Rakocy prezydent Polskiego Związku Klasy Słonka cieszy się, że klasa miała okazję podczas LOTOS Nord Cup Gdańsk popływać na Zatoce Gdańskiej i że w tym roku termin regat nie pokrywał się z Gdynia Sailing Days. „Ten akwen jest dla nas, ludzi z jezior, bardzo wyjątkowy i zapewnia nam cały wachlarz atrakcji i emocji; entuzjazm, strach, walkę z samym sobą i wiatrem. Jesteśmy wszyscy, jako klasa, bardzo zadowoleni z udziału w gdańskich regatach.”

Klasa 420 nie wystąpiła na tegorocznym LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 bardzo licznie, a zwyciężyli goście zza granicy - Ivan Filipovich i George Lashko z RCOP Mińsk.

Ostatnim wyścigiem regat, był niedzielny Nord Cup Classic dla jachtów morskich. „To było piękne zwieńczenie tej 10-dniowej rywalizacji. Po sobotniej przerwie wróciły świetne żeglarskie i bardzo wymagające warunki, a po trudnej walce wygrali najlepsi.” – mówił sędzia główny Tomasz Sawukinas podczas rozdania nagród w Gdańsku na Ołowiance.  Nagrody dla zwycięzców otrzymali Zbigniew Cholewa wraz z załogą jachtu Jaricho w klasie KWR, Scamp 27 i Witold Karałow w klasie OPEN, PGO Good Speed Łukasz Trzciński w klasie ORC I i Neoprofil Piotra Adamowicza w grupie ORC II.

Organizatorzy regat, AZS Galion i Yacht Club Gdańsk, dziękują uczestnikom za liczny udział i stworzenie świetnej atmosfery na wodzie i na lądzie. Dziękujemy także za wsparcie imprezy wszystkim sponsorom i partnerom, a w szczególności sponsorowi tytularnemu Grupie LOTOS.

 

 

Pełne wyniki wyścigów dostępne na www.upwind24.pl/nord-cup-2019/results.

Sponsor tytularny

Partnerzy główni

Partnerzy

Sponsorzy główni

Sponsorzy

Patron

Organizatorzy

Patroni medialni