Sponsor tytularny
Patron
Partner główny
Sponsorzy główni

Pełen przekrój warunków dla klasy ILCA

Za nami trzy dni świetnego ścigania w klasie ILCA podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk. W tym roku na starcie stanęło prawie 200 zawodników z 9 krajów. Zatoka Gdańska zapewniła uczestnikom regat pełen przekrój warunków wiatrowych, więc szanse na dobre wyniki miał w każdy.

Pierwszego dnia powiało 30 węzłów

Klasa ILCA rozpoczęła rywalizację na Zatoce Gdańskiej od bardzo wymagających warunków pogodowych. W porywach prędkość wiatru przekraczała 30 węzłów, co sprawiło zwłaszcza młodszym i mniej doświadczonym zawodnikom wiele trudności. Komisji Regatowej udało się rozegrać 3 wyścigi dla klas ILCA 7 i ILCA 6 oraz 1 wyścig dla klasy ILCA 4.

- To był bardzo dobry dzień, choć tak silnowiatrowe warunki może nieco zaskoczyły niektórych zawodników – podsumowywał pierwszy dzień regat klasy ILCA trener Wacław Szukiel z Nauticus Yacht Club Olsztyn. – Fala była duża, wiatr momentami wiał do 30 węzłów. Przez te warunki najmłodsza klasa ILCA 4 została w pewnym momencie odesłana na brzeg. Ale sprawdzałem wcześniej prognozy i taką miałem nadzieję, że tu w Górkach na ENERGA NORD CUP Gdańsk nam powieje. Chciałem żeby moi zawodnicy oswoili się z morskimi warunkami, bo czekają nas jeszcze zawody w Ustce i w Pucku.

W kolejnych dniach wiatr nieco osłabł i warunki pozwoliły na rozegranie zaplanowanych wyścigów w we wszystkich trzech klasach ILCA. W ostatnim dniu regat rywalizowali ze sobą zawodnicy klasy ILCA 4  we flotach złotej i srebrnej.

NORD CUP przyciąga żeglarzy notorycznie

Pierwsze miejsce w klasie ILCA 7 zajął Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa), o którym można powiedzieć, że jest stałym gościem w Górkach Zachodnich.

– To moje 7 regaty NORD CUP z rzędu, 5 razy już stanąłem na podium i teraz po raz trzeci udało mi się wygrać. – cieszył się po ceremonii wręczenia nagród. – Bardzo podobała mi się ta edycja, bo był cały przekrój warunków wiatrowych; od bardzo silnego wiatru do bardzo słabego, kiedy to wyścigi były przerywane. Wydaje mi się, że kluczem do sukcesu w tych regatach było równe pływanie zarówno przy silnym jak i słabym wietrze. A Górki Zachodnie są świetne, bo mają świetne zaplecze na lądzie i super akwen, na którym częściej jest silny wiatr i większe zafalowanie.

Regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk chętnie odwiedzają także żeglarze z zagranicy. Co ich przyciąga poza świetnym akwenem i rywalizacją na wysokim poziomie. Zapytaliśmy o to Maxa Steela reprezentującego Wielką Brytanię w klasie ILCA 6. Maks urodził się w Londynie, ale ma mamę Polkę.

- Lubię tu przyjeżdżać, bo jest bardzo ładna sceneria, „peacefull”, mili ludzie i dobre gofry. – zachwalał zalety lokalizacji Maks. A jak oceniał swój występ? - Jak na taki wiatr i moje warunki, to moje piąte miejsce mnie bardzo cieszy! Była bardzo silna konkurencja, same duże chłopy nie tylko z Polski, ale też z Grecji, Łotwy i Litwy. Więc jak na moje warunki to bardzo dobrze.

Po regatach ENERGA NORD CUP Gdańsk Maks wybiera się także na Mistrzostwa Świata klasy ILCA 6 do Dziwnowa i na Mistrzostwa Europy do Gdyni – obie imprezy odbywają się w tym roku w Polsce!.

W klasie ILCA 6 zwyciężyli Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin " Optymist " Laser " 420 " 470 ") oraz Alicja Akulicz (ŻLKS Poznań) - najlepsza także w U19 kobiet. Najlepsi w kategorii U17 zostali Mikołaj Majchrzycki (ŻLKS Poznań) i Ema Kuodyte LTU (Buriavimo mokykla Žiemys).

Silny wiatr to nie problem

III miejsce wśród kobiet w klasie ILCA 4 zajęła Nina Mirowska (AZS Uniwersytet Warszawski), która najwyraźniej bardzo lubi pływać przy silnym wietrze.

- Pierwszy dzień był świetny, silny wiatr to nie jest kłopot, to odpowiednie warunki dla mnie. Potrafię utrzymać łódkę, potem wiatr osłabł i było trochę ciężko, więc w pozostałe dni pływałam bliżej 10 czy 15 miejsca. Teraz jadę trenować do Pucka a za miesiąc na Mistrzostwa Świata do Grecji.

W klasie ILCA 4 – mężczyźni zwyciężyli Julijs Kaugars (JSS) z Łowty , najlepszy także w U16 i U18 mężczyzn i Martyna Stachowiak (ŻLKS Poznań - Klasa ILCA) - najlepsza także w U16 i U18 kobiet.

 

WYNIKI KLASA ILCA:

 

Klasa ILCA 4 - mężczyźni

1 miejsce: Julijs Kaugars LAT (JSS) - najlepszy także w U16 i U18 mężczyzn
2 miejsce: Piotr Trella (Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia)
3 miejsce: Karol Gaj (TS Kuźnia Rybnik - sekcja żeglarska)

Klasa ILCA 4 - kobiety

1 miejsce: Martyna Stachowiak (ŻLKS Poznań - Klasa ILCA) - najlepsza także w U16 i U18 kobiet
2 miejsce: Asta Aperaviciute LTU (Kauno sporto mokykla „Bangpūtys“)
3 miejsce: Nina Mirowska (AZS Uniwersytet Warszawski)

Klasa ILCA 6 - mężczyźni

1 miejsce: Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin " Optymist " Laser " 420 " 470 ")
2 miejsce: Tymoteusz Wysocki (KS AZS AWFIS Gdańsk - Sekcja Żeglarska) - najlepszy w U19 mężczyzn
3 miejsce: Igor Mirowski (AZS Uniwersytet Warszawski)

Najlepszy w U17 mężczyzn został Mikołaj Majchrzycki (ŻLKS Poznań)

Klasa ILCA 6 - kobiety

1 miejsce: Alicja Akulicz (ŻLKS Poznań) - najlepsza także w U19 kobiet
2 miejsce: Leja Savickate LTU (Bangputys)
3 miejsce: Julia Wróblewska (Yacht Klub Polski Gdynia)

Najlepsza w U17 kobiet została Ema Kuodyte LTU (Buriavimo mokykla Žiemys)

Klasa ILCA 7

1 miejsce: Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa)
2 miejsce: Oskar Ponto (KS AZS AWFiS Gdańsk) - najlepszy także w U21
3 miejsce: Juliusz Hebel CYP (NOLA)

Najlepszy w U19 został Marek Szczepankowski (SEJK Pogoń Szczecin)

 

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Energa z Grupy Orlen.

Sponsor tytularny

Partnerzy główni

Partnerzy

Sponsorzy główni

Sponsorzy

Patron

Organizatorzy

Patroni medialni