Sponsor tytularny
Patron
Partner główny
Sponsorzy główni

Zakończył się VECTOR SAILS CUP klasa Optimist

W tegorocznej edycji Vector Sails Cup podczas regat ENERGA NORD CUP Gdańsk wzięło udział 288 zawodników w klasie Optimist! Warunki tradycyjnie, jak to w Górkach Zachodnich, dały najmłodszym żeglarzom lekcję wytrwałości. Liczymy na to, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej!

Zmienny wiatr dla klasy Optimist

W ciągu trzech dni ścigania rozegrano 8 wyścigów w grupie A i 6 wyścigów w grupie B. W pierwszym dniu Vector Sails Cup w klasie Optimist warunki były wymagające, a zawodnicy musieli pozostać dłuższy czas w porcie oczekując na osłabnięcie siły wiatru. Jego prędkość przekraczała w porywach 30 węzłów (60 km/h) i nie pozwalała na rozpoczęcie rywalizacji.

Jednak w końcu się udało wyjść na wodę i wiatr, choć zmienny, pozwolił na rozegranie wyścigów. Chociaż momentami był trochę zbyt silny, zwłaszcza dla zawodników, którzy preferują słabowiatrowe warunki. Trzeba było wybierać wodę z łódek i Ci którym udało się ukończyć wyścigi mieli powody do zadowolenia.

 

Motywacja kluczem do sukcesu

Przez te trzy dni młodzi żeglarze byli bardzo zmotywowani. Było widać, że starają się naśladować swoich sportowych idoli, tych bardziej znanych i tych, dzięki którym zaczęli uprawiać ten sport, jak na przykład starszy brat. Ambicji z pewnością im nie brakuje, wytrwałości także. Zawodnikom nie przeszkodziły ani obawy przed morskimi warunkami, ani bolące brzuchy, więc wszystkim należą się wielkie brawa.

W grupie A zwyciężyli Maciej Szafkowski (KS "Baza" Mrągowo) i Blanka Sójkowska (KS AZS AWFIS Gdańsk - Sekcja Żeglarska). W grupie B wśród chłopców zwyciężył Wiktor Kruszyński (Yacht Klub Stal Gdynia) , który był najlepszy także w kategorii do lat 11. W kategorii do lat 9 pierwsze miejsce zajął Adam Gruźlewski (PKM LOK Poznań). W grupie B wśród dziewcząt wygrała Maria Januszewska (Yacht Klub Stal Gdynia), najlepsza też w kategorii do lat 11, a zwycieżczynią do lat 9 została Maja Kostrzewa (Energa Giżycka Grupa Regatowa).

 

Są na falach odkąd pamiętają

Bruno Morzejko i jego trener Grzegorz z klubu Lider Kraków, opowiadali nam o swoich wrażeniach z gdańskich regat.

- Przyjechałem tu z grupą zawodników już po raz trzeci czy czwarty. To świetne miejsce i dobry ośrodek przystosowany dla dzieciaków, bo mają co ze sobą zrobić także wtedy, kiedy nie wieje. – mówił trener.

Bruno ma osiem lat i mówi, że pływa już tak długo, że nie pamięta ile lat! Na regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk przyjechał w tym roku po raz pierwszy, a w Vector Sails Cup zajął 3 miejsce w klasie Optimist A w kategorii do 9 lat. W przyszłości chciałby pływać w klasie ILCA.

- Te regaty były takie średnie przez to, że w ostatni dzień nie było wiatru. Lubię jak wieje, a tu akurat siadło przy samej mecie. – skarżył się nam Bruno ostatniego dnia wyścigów.

Nie tylko Bruno lubi jak wieje, dla większości zawodników regaty na akwenie w Górkach Zachodnich są ciekawe właśnie ze względu na zmiany wiatru i fale. Dla wszystkich jednak były to bardzo długie trzy dni na wodzie, a fale jednym sprawiały frajdę a innym kłopoty.

- Największą trudność sprawiły nam duże fale przychodzące znienacka, wtedy było trudno płasko prowadzić łódkę. Przychodziły czasami takie szkwały, że było trudno wybalastować. Ale największą frajdę sprawiło nam pływanie na pełnym wietrze i spływanie z falą. – opowiadali żeglarze z Centrum Żeglarskiego Szczecin.

Po zakończeniu regat i wręczeniu trofeów zwycięzcom przeprowadzono losowanie wielu nagród a wśród nich 5 nowych żagli VS2 od Vector Sails oraz 10 toreb od Code Zero. Mamy nadzieję, że wszyscy "optymiściarze" wyjechali z Górek Zachodnich z dużym uśmiechem na twarzy. Do zobaczenia na 19-stej edycji ENERGA NORD CUP Gdańsk!

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Energa z Grupy Orlen.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI W POSZCZEGÓLNYCH KLASACH i WYŚCIGACH

4-6 lipca, VECTOR SAILS CUP, klasa OPTIMIST A i B

GRUPA A

Chłopcy

1 miejsce: Maciej Szafkowski (KS "Baza" Mrągowo)
2 miejsce: Bartosz Żmudziński (Chojnicki Klub Żeglarski)
3 miejsce: Tomasz Zawadka (Yacht Klub Polski Gdynia)

Dziewczęta

1 miejsce: Blanka Sójkowska (KS AZS AWFIS Gdańsk - Sekcja Żeglarska)
2 miejsce: Antonina Dziekańska (Energa Giżycka Grupa Regatowa)
3 miejsce: Zofia Brdulak (Energa Giżycka Grupa Regatowa)

GRUPA B

Chłopcy

1 miejsce: Wiktor Kruszyński (Yacht Klub Stal Gdynia) - najlepszy także do lat 11 wśród chłopców
2 miejsce: Samuel Bac Cardenas (TS Kuźnia Rybnik - sekcja żeglarska)
3 miejsce: Paweł Kuchowicz (Grupa Regatowa - Poznański Klub Morski LOK)

Najlepszy do lat 9 wśród chłopców - Adam Gruźlewski (PKM LOK Poznań)

Dziewczęta

1 miejsce: Maria Januszewska (Yacht Klub Stal Gdynia) - najlepsza także do lat 11 wśród dziewczyn
2 miejsce: Lena Herba (Yacht Klub Stal Gdynia)
3 miejsce: Lila Klewenhagen (AZS Sailing Team Poznań)

Najlepsza do lat wśród dziewczyn - Maja Kostrzewa (Energa Giżycka Grupa Regatowa)

Sponsor tytularny

Partnerzy główni

Partnerzy

Sponsorzy główni

Sponsorzy

Patron

Organizatorzy

Patroni medialni